Jeden den České republiky

8. března 2008 v 11:57 | Pampeliska |  fotografie
Jeden den České republiky
Trvání výstavy: od 4. do 29.března 2008, kdy má výstava premiéru (poté se ve 2verzích vydá na pouť po českých a moravských městech).
Místo konání: Výstavní síň Mánes (4.března v 18:30 vernisáž se křtem knihy Jeden den v životě České republiky)
Masarykovo nábřeží 250
110 00 Praha 1
tel.: 224 930 754
Otevírací doba: Pondělí (zavřeno)
Úterý-neděle: 10:00-18:00
Vstupné: 90. - (plné-dospělí)
60. - (snížené-děti, studenti, senioři)
150. - (rodinné)
Volná pozvánka (v PDF formátu) ke stažení ZDE.
Roku 2009 ji prostřednictvím Českých center a MZ uvidí diváci několika evropských zemí i v zámoří. Projekt bude 30l. archivován v Nár. archívu a pak uveden v historické repríze, plánované na r.2038.
Projekt obrazové kroniky "jednoho všedního dne v životě.." zaznamenal již ohlas v mnoha zemích světa (Spojené státy, Japonsko, Africké země, Izrael aj.). Pořádající agentura navazuje na projekt fotografa A. Ziky. Ve dnech 28. a 29.října 2007 spojila síly stovka našich předních dokumentaristů a reportérů s několika sty fotografy amatéry, aby v těchto 24ti hodinách zachytili historickou "momentku" naší země. Výsledkem je důvěrný portrét současné České republiky s vysokou obrazovou, dokumentární i historickou hodnotou.

Autoři projektu
Projektu se zúčastnilo několikset fotografů přibližně 7tis. fotografiemi. Výsledný výběr tvoří 300fotografií od 135ti autorů (špičkoví profesionálové, studenti fotografických škol i amatéři). Projekt nebyl soutěží, ale mozaikou, kde důležitou roli často sehrála vhodnost "kamínku" do celku. Snímky představují Českou republiku v různých sociálních, náboženských, pracovních i volnočasových, veřejných i intimně soukromích oblastech života.
Proč jen 24 hodin?
Čas je pro každého fotografa omezující-nemusí být světlo, akce, lidé… V případě rozšíření akce do jednoho týdne se lze ptát proč ne Jeden měsíc?, Jeden rok?, Jeden život? Jiné projekty se soustřeďují na méně fotografů v delším období. V projektu byla zvolena varianta stovky fotografů v jeden den. Což je omezení i výzva. Ke vzniku nejlepšího snímku života stačí mnohdy pouhý zlomek vteřiny.
Ojedinělost projektu
Zachytil "všední" denní tvář země v dané době, charakteristickou akci a genia loci. Nekritizuje, neřeší, ukazuje náklonnost, shovívavost, poznání a humor. Ze snímků bude publikována kniha a vytvořeny i 2výstavní kolekce, představené široké veřejnosti u nás i v zahraničí. CPP je velmi dobrou přehlídkou fotografů, ale jen to, nikoliv země. Obvykle zachycuje dramatické a aktuální okamžiky. A často jsou představovány fotografie pořízené v zahraničí.
Originalita oproti zahraničí
Na projekty v jiných zemích bývají najímáni cizí fotografové. Jejichž pohled je schématický, návštěvnický, mnohdy věhlasnější, ale povrchnější. Domácí "tým" by měl být zárukou znalosti, věrohodnosti a autenticity. Rozpočet akce v korunách odpovídá těm zahraničním v Eurech, přesto pořadatelé doufají v lepší výsledek.
ukázka z knihy:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama